Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Co wybrać w przypadku opóźnionego lotu: posiłek czy odszkodowanie?

Jakie przysługują Ci prawa, gdy samolot jest opóźniony? Czy w takiej sytuacji podróżnym należą się odszkodowania lotnicze? Z myślą o osobach, które często korzystają z podniebnego transportu, przygotowaliśmy poniższy poradnik. Zawarliśmy w nim najważniejsze wskazówki, które z pewnością, okażą się dla Ciebie pomocne. Sprawdź!

Czy dostaniesz darmowy posiłek, gdy samolot się spóźni?

Informacja o zmianie godziny odlotu może być stresująca, zwłaszcza jeśli lecisz z dziećmi na wakacje. Wizja głodnych pociech koczujących w hali odlotów nie napawa optymizmem. Pamiętaj jednak, że przewoźnik musi zadbać o potrzeby Twojej rodziny. W związku z tym linie lotnicze powinny zapewnić dostęp do darmowych:

  • napojów,
  • posiłków,
  • 2 rozmów telefonicznych,
  • faksów i e-maili.

Powyższe uprawnienia wynikają wprost z rozporządzenia europejskiego (WE) 261/2004. Dodatkowo podróżni mogą ubiegać się o bezpłatny nocleg oraz transport do hotelu i z powrotem na lotnisko. Jeśli firma przewozowa o to nie zadba, zachowaj paragony za zakup jedzenia oraz za taksówki. Rachunki te będą podstawą do odzyskania poniesionych kosztów.

Odszkodowania lotnicze – kiedy je otrzymasz?

Opóźniony samolot może spowodować wiele komplikacji w Twojej podróży. W większości przypadków odpowiedzialność za tę sytuację ponosi firma transportowa. Dlatego oprócz darmowych posiłków i napojów masz prawo do odszkodowania lotniczego. Jego wysokość zależy od odległości przelotu i wynosi odpowiednio:

Odszkodowanie lotnicze Trasa przelotu Opóźnienie
250 EUR do 1500 km 2 h
400 EUR 1500-3500 km 3 h
600 EUR powyżej 3500 km 4 h

Przepisy dopuszczają możliwość obniżenia wartości zadośćuczynienia do 50%. Ma to miejsce, gdy przewoźnik zaoferuje alternatywny przelot, a Ty z niego skorzystasz. Jak widzisz odszkodowania lotnicze to uprawnienie niezależne od pakietu darmowego wyżywienia. Jeśli Twój samolot nie wystartował o planowanej godzinie, złóż wniosek o rekompensatę.

Odszkodowania lotnicze – podróże poza UE i na terenie wspólnoty

Występując do linii lotniczych o wynagrodzenie strat za spóźniony lot, sprawdź, czy są one z UE, czy spoza niej. Jeśli firma transportowa jest zarejestrowana poza wspólnotą, nie obowiązują jej przepisy unijne. Wtedy odszkodowania trzeba dochodzić w ramach zapisów Konwencji Montrealskiej. Reklamację możesz złożyć samodzielnie. Nie masz na to czasu? Obawiasz się, że źle wypełnisz wniosek lub zostanie on odrzucony? Skontaktuj się naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci odzyskać należne pieniądze.

Comments are closed.