Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Anulowanie biletu lotniczego. Jak nie stracić pieniędzy?

Czy rezygnując z lotu samolotem, można odzyskać pieniądze za niewykorzystany bilet? Kiedy i na jakich zasadach przysługują odszkodowania lotnicze? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Najczęstsze przyczyny anulowania lotu samolotem

W momencie zakupu biletu na samolot nikt nie zakłada, że z niego nie skorzysta. Dlatego niewiele osób zastanawia się, jakie uprawnienia przysługują im gdy nie wsiądą na pokład z powodu:

  • choroby, której raczej nie da się zaplanować – zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, która ciężko doświadcza mieszkańców całego świata,
  • kontuzji – np. złamania nogi,
  • nagłej hospitalizacji,
  • wypadu komunikacyjnego, którego następstwem jest niemożność dotarcia na płytę lotniska,
  • klęski żywiołowej – np. tornada, huraganu, powodzi,
  • opóźnienia lub odwołania lotu przez operatora lotniczego,
  • ataku terrorystycznego,
  • zgonu członka rodziny lub samego pasażera.

Jeśli znajdziesz się w jednej z opisanych powyżej sytuacji, skontaktuj się z przewoźnikiem. Przedstaw położenie, w którym się znalazłeś i zapytaj o przysługujące Ci uprawnienia. Ustal również kwestię, czy i w jaki sposób możesz ubiegać się odszkodowanie lotnicze.

Jak odzyskać pieniądze za unieważniony bilet lotniczy?

Masz pełne prawo do rezygnacji z podniebnej podróży. Musisz jednak mieć świadomość, że odzyskanie poniesionych kosztów za bilet zależy m.in. od wewnętrznej polityki linii lotniczych i regulaminów. Znajdziesz w nich zapisy dotyczące warunków rezerwacji i jej anulacji. Zwróć uwagę na to, czy masz możliwość nabycia polisy ubezpieczeniowej. Jej posiadanie umożliwia odzyskanie do 100% zapłaconej ceny za niezrealizowany przelot.

Natomiast jeśli korzystasz z usług taniej linii lotniczej, pamiętaj, że dba ona przede wszystkim o swoje interesy. Dlatego za odstąpienie od umowy, może zażądać od Ciebie tzw. opłaty karnej. Przykładowo w:

  • Wizz Air – zapłacisz od 200 do 300 zł,
  • Ryanair – stracisz całą kwotę i jeszcze możesz zostać poproszony o 95 zł na pokrycie opłat administracyjnych.

Odszkodowania lotnicze – jak można z nich skorzystać?

Zastanawiasz się, kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie lotnicze? Przede wszystkim wówczas, gdy Twój bilet został anulowany z winy przewoźnika. Wysokość rekompensaty uzależniona jest od dystansu, który miałeś pokonać samolotem.

Podsumowanie

W przypadku, jeśli nie masz pewności, w jaki sposób dochodzić zwrotu za bilet lub swojego odszkodowania, możesz skontaktować się z nami. Zajmiemy się w Twoim imieniu odzyskaniem pieniędzy przysługujących Ci od linii lotniczej.

Comments are closed.