Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Samodzielny wniosek o odszkodowanie lotnicze? Wzory i formularze

W przypadku poważnie opóźnionego lotu z winy wyłącznie przewoźnika, a nie czynników zewnętrznych, pasażerowie mają prawo wnioskować o stosowną rekompensatę. Wynika to między innymi z przepisów Unii Europejskiej i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą sprawą zająć się samodzielnie. Procedurę musimy naturalnie rozpocząć od złożenia reklamacji. Pewną alternatywą jest tutaj skorzystanie z pośrednictwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), który zajmuje się również kwestiami respektowania praw pasażera. Tutaj jedna uwaga. Z pomocy ULC można skorzystać tylko wtedy, gdy opóźniony lot miał miejsce na jednym z polskich lotnisk.

Co powinien zawierać wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

W samodzielnie wypełnianej reklamacji należy zawrzeć jak najwięcej szczegółów związanych z przesuniętym lotem. Opisujemy dokładnie sytuację, podajemy terminy i godziny planowanego lotu oraz informacje o tym, kiedy ostatecznie lot się odbył. Do tego załączamy zeskanowany bilet, kartę pokładową, ewentualne rachunki dotyczące dodatkowych kosztów, jakie ponieśliśmy i wszystkie inne dokumenty, które są istotne w sprawie.

Skąd pobrać gotowe wzory i formularze?

Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z formularzy, które zawsze dostępne są na stronach linii lotniczych. Wchodząc na stronę swojego przewoźnika, nierzadko znajdziemy nawet formularze online, a więc w wygodnej do wypełnienia i wysłania formie. Przykładami mogą być np. wzory o odszkodowanie za lot w Lufthansa.

Na stronie ULC znajdziemy stosowny formularz do złożenia skargi. Jeśli nasza reklamacja jest zasadna, ULC wyda nam swoją decyzję administracyjną. Jest ona wiążąca i pozwala nam na rozpoczęcie procesu egzekwowania rekompensaty od linii lotniczej, również z pomocą komornika.

Czy warto samodzielnie wnioskować o rekompensatę za opóźniony lot samolotem?

Należy jednak pamiętać o tym, że linie lotnicze bardzo często nie godzą się na polubowne załatwienie całej sprawy, wchodząc tym samym na drogę prawną. Gdy sprawa przeistacza się w proces sądowy, wszystko zaczyna mocno się komplikować i bez wsparcia ludzi doświadczonych ciężko jest walczyć o swoje prawa. Skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy, która od A do Z zajmuje się przeprowadzeniem całego procesu o odszkodowanie za opóźniony lot, jest nie tylko wygodniejsze. W takim przypadku mamy również pewność, że jeśli tylko reklamacja jest zasadna, to na pewno uzyskamy należne nam pieniądze i rekompensatę, bez stresu i marnowania swojego czasu.

Comments are closed.