Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Opóźniony i odwołany lot samolotem – przydatne pojęcia

Nikomu nie życzymy oczywiście spotkania się z sytuacją, w której to planowany dawno lot zostanie poważnie opóźniony albo też kompletnie odwołany. Należy jednak pamiętać o tym, że w takich sytuacjach wcale nie zostajemy z niczym. Możemy ubiegać się o odszkodowanie i jeśli na nie liczymy, to nie powinniśmy absolutnie niczego podpisywać i przyjmować od przewoźnika voucherów lub godzić się na zwrot pieniędzy za bilet. Takie działanie najczęściej ucina nam możliwość starania się o rekompensatę.

Obowiązek zapewnienia opieki od linii lotniczej

Niezależnie od zaistniałej sytuacji pasażerowie linii lotniczych mają prawo skorzystać z bezpłatnej opieki, jeśli przesunięcie lotu wynosi minimum 2 godziny. Co więcej, to linia lotnicza ma obowiązek zapewnić taką opiekę i to ona powinna ją zaproponować. W skład tych usług zalicza się:

  • dostarczenie ciepłych posiłków i napojów, adekwatnie do czasu oczekiwania pasażerów na lot;
  • zapewnienie noclegu w okolicznym hotelu, jeśli trzeba czekać przynajmniej dobę na kolejne połączenie lotnicze;
  • kiedy pojawia się potrzeba nocowania w hotelu, linia lotnicza powinna na własny koszt zorganizować transport z lotniska do miejsca noclegu, a później z powrotem;
  • obowiązkiem przewoźnika jest zapewnienie każdemu pasażerowi przynajmniej dwóch, darmowych połączeń telefonicznych z rodziną czy z bliskimi;
  • linie lotnicze muszą zarówno informować pasażerów o aktualnej sytuacji, jak i dokładnie wyjaśniać przysługujące w danym przypadku prawa.

Pamiętajcie, że jeśli przewoźnik nie realizuje tych obowiązków, powinniście za wszystkie powyższe rzeczy gromadzić rachunki. Ubiegając się o odszkodowanie za lot, będzie można wnioskować również o zwrot poniesionych kosztów.

Rejs typu Code Share

Na współczesnym rynku znajdziemy naprawdę wiele ofert biletów lotniczych typu Code Share. W ogromnym skrócie jest to współpraca różnych przewoźników, której celem jest poszerzenie oferty połączeń. Niestety często kupując bilety, zupełnie nie zwracamy uwagi na to, czy nie jest to przypadkiem oferta Code Share, a z punktu widzenia ewentualnego odszkodowania ma to ogromne znaczenie.

Niestety rekompensata należy nam się bowiem wyłącznie od przewoźników działających na terenie Unii Europejskiej. Jeśli w ramach łączonego biletu obsługuje nas przewoźnik europejski oraz na przykład amerykański i to właśnie ten amerykański zawiedzie, to niestety tracimy wtedy prawo do reklamacji usługi.

ADR, czyli alternatywne pozasądowe metody rozstrzygania sporów

Alternatywne metody rozstrzygania sporów ADR dają możliwość ubiegania się o odszkodowanie, na przykład za przesunięty lot, z pominięciem procesu sądowego. Pojawia się tutaj mediator obu stron sporu. Z zasady metoda ma przyspieszyć zarówno uzyskiwanie rekompensat, jak i zmniejszyć związane z tym koszty.

ODR, jako forma rozstrzygania sporów online za pomocą metod ADR

Rozwiązanie ODR jest natomiast unowocześnieniem wspomnianej wcześniej metody. To alternatywne rozstrzyganie sporów metodą ADR, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych, na przykład komunikatorów online.

Overbooking, czyli nadmiar pasażerów

Bardzo popularną praktyką stosowaną przez linie lotnicze jest overbooking. Przewoźnik zwyczajnie sprzedaje więcej biletów, niż jest fizycznie miejsc w samolocie. Bardzo często wielu pasażerów rezygnuje i dlatego overbooking ma zapewnić maksymalne możliwe wypełnienie pokładu samolotu. Co się jednak stanie, gdy na taki lot stawią się wszyscy? Jeśli nie znajdą się ochotnicy, którzy zrezygnują i zwolnią miejsca, to przewoźnik losowo wybierze osoby, których nie wpuści na pokład. Może to być szczególnie problematyczne w przypadku overbookingu lotów czarterowych przez biuro podróży. Mamy tutaj oczywiście pełne prawo do odszkodowania, zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.

Comments are closed.