Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Ile czasu może zająć uzyskanie odszkodowania za opóźniony lot?

Ile czasu może zająć uzyskanie odszkodowania za opóźniony lot?

Wybierając się w podróż z liniami lotniczymi, zakładasz, że wystartujesz o czasie. Jak jednak pokazuje praktyka – nie zawsze pierwotny harmonogram jest ostatecznym… Gdy przydarzy Ci się opóźnienie lotu wynoszące co najmniej 3 godziny, możesz starać się o odszkodowanie. Na roszczenia z tego tytułu masz 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie podejmiesz żadnych kroków, aby otrzymać zwrot pieniędzy, wtedy stracisz szansę na uzyskanie jakiejkolwiek rekompensaty.

Gdzie najpierw złożyć wniosek o odszkodowanie lotnicze?

W pierwszej kolejności reklamację składasz do linii lotniczych. Dołączasz do niej dowody na to, że odbyłeś opóźniony lot takie jak kopie rezerwacji i kart pokładowych, ewentualnie rachunki za koszty, jakie dodatkowo poniosłeś. Jeżeli w ciągu 30 dni przewoźnik nie odniesie się do Twojego wniosku o odszkodowanie, wówczas pozostaje Ci wsparcie instytucji, jaką jest Rzecznik Praw Pasażera. To nowy państwowy organ, który zastąpił Urząd Lotnictwa Cywilnego i od 1 kwietnia 2019 r. zajął się sprawami rekompensat dla podróżujących samolotami. Jest to ostatnia szansa na to, aby rozwiązać spór polubownie.

Jak w tym przypadku wygląda procedura starania się o zwrot pieniędzy za opóźniony samolot? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Rzecznik ma 90 dni na rozwiązanie sprawy. Musisz wziąć jednak pod uwagę, że linie lotnicze mają prawo nie zgodzić się na to, aby postępowanie odszkodowawcze prowadzone było przed Rzecznikiem Praw Pasażera.

Po rekompensatę do sądu

Wówczas pozostaje Ci już tylko skierowanie sprawy do sądu cywilnego w trybie pojednawczym lub zwykłym. Tutaj wielkie znaczenie będzie miała właściwa forma pisma, znajomość przepisów prawa cywilnego oraz odpowiednia strategia na wokandzie.

Jeśli w postępowaniu pojednawczym nie uda się doprowadzić do ugody, bo np. nikt od przewoźnika nie stawi się na rozprawie, zostaje proces na zasadach ogólnych. Tutaj trzeba się liczyć z takimi kosztami jak:

  • opłata od pozwu w wysokości 5 procent dochodzonej należności,
  • opłacenie prawnika – jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie poradzić sobie w sądzie,
  • koszty opłaty sądowej oraz koszty postępowania przewoźnika – w przypadku przegranej.

Zarówno na tym etapie, jak i na wcześniejszych możesz liczyć na nasze doświadczenie w zakresie spraw dotyczących odszkodowań lotniczych. Profesjonalnie podchodzimy do każdego klienta, który chce podjąć walkę o zwrot pieniędzy za opóźniony lot. Przyjmuje się, że średni okres rozpatrywania sprawy wynosi ok. 9 miesięcy. Z pomocą specjalistów takich jak my, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie rekompensaty.

Comments are closed.