Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Najbardziej opóźnione lotniska w Polsce i Europie

Gdzie w Europie co drugi samolot wylatuje z opóźnieniem? Na jakim lotnisku w Polsce pasażerowie muszą być przygotowani, że nie wylecą zgodnie z harmonogramem? Oto najmniej punktualne porty lotnicze!

Opóźniony lot z lotniska Chopina w Warszawie

Taki ranking przygotowała firma Air Help i obejmuje on okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. Wynika z niego, że wśród krajowych lotnisk najwięcej opóźnień rejsowych na swoim koncie ma Lotnisko Chopina w Warszawie. Odnotowało ono 65-procentowy wskaźnik punktualności. Tuż za nim uplasowało się lotnisko w Łodzi – 71 procent i Warszawa – Modlin z 74 procentami. Najbardziej planowe rozkłady z kolei mają porty lotnicze w Gdańsku (85 procent) oraz Wrocławiu (86 procent).

Przygotuj się na opóźnienie samolotu w… Grecji

Jeśli chodzi o najbardziej niepunktualne europejskie lotniska, to tu w czołówce znajdują się porty greckie i portugalskie. Najwięcej opóźnień lotów odnotowywanych jest na wyspie Mykonos (47 procent) oraz na Kefalonii (48 procent). Kolejne miejsca należą do Portugalii: Ponta Delgada (52 procent) i Terceria Lajes (55 procent). Na dalszych pozycjach w tym zestawieniu plasują się:

  • Santorini (Grecja) – 57 procent,
  • Mediolan-Malpensa (Włochy) – 59 procent,
  • Londyn-Gatwick (Wielka Brytania) – 59 procent,
  • Ateny (Grecja) – 62 procent,
  • Lizbona (Portugalia) – 62 procent,
  • Lublana (Słowenia) – 63 procent.

Polska zajmuje 12 miejsce razem z Grecją – Preweza-Aktion (65 procent).

Masz prawo do odszkodowania za opóźniony lot!

Co w sytuacji, gdy przydarzy Ci się ponad 3-godzinne opóźnienie samolotu? Wówczas na podstawie Rozporządzenia (WE) Nr 261/04 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. przysługuje Ci prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Może ono wynosić od 250 do 600 EUR, a na wysokość kwoty wpływa długość trasy. Jeśli wystartujesz po upływie 5 godzin od zaplanowanego lotu, możesz żądać zwrotu pieniędzy za bilet od przedsiębiorstwa, w którym go kupiłeś. Jeśli opóźnienie samolotu przeciąga się do kilkunastu godzin, przewoźnik powinien pokryć koszty Twoich noclegów, a także zapewnić transport między hotelem a lotniskiem. W tych staraniach o rekompensatę możesz liczyć na pomoc doświadczonej firmy takiej jak nasza. W imieniu klienta podejmujemy czynności, których celem jest wyegzekwowanie odszkodowania na drodze administracyjnej lub sądowej.

Na różne problemy w podróży trzeba się przygotować. Warto jednak pamiętać, że za opóźnienia, które wynikają z winy linii lotniczych, każdemu pasażerowi przysługuje prawo do złożenia wniosku o odszkodowanie.

Comments are closed.