Uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

logo

ul. Zabrska 14 / 14

40-083 Katowice

Powody, by poznać prawa pasażera

Jeśli Twój samolot nie wystartował o zadeklarowanej godzinie, możesz żądać od linii lotniczej rekompensaty pieniężnej oraz innych świadczeń z tytułu powstałych niedogodności. W przypadku, gdy opóźnienie wyniosło co najmniej 3 godziny, minimalne odszkodowanie to 250 euro. Pasażerom przysługuje również rekompensata za niewpuszczenie na pokład oraz za odwołany lot. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują i do czego zobowiązany jest przewoźnik!

Kiedy otrzymasz odszkodowanie za opóźniony lot?
Zgodnie z rozporządzeniem europejskim (WE) nr 261/2004 odszkodowanie dla pasażerów za opóźnienie samolotu oblicza się na podstawie długości trasy lotu i wynosi odpowiednio:

  • krótkie dystanse do 1500 km — 250 euro,
  • średnie od 1500 km do 3500 km — 400 euro,
  • długie ponad 3500 km —  600 euro.

Co istotne, rekompensata przysługuje tylko wtedy, gdy samolot spóźnił się o co najmniej trzy godziny. Na wysokość odszkodowania nie ma natomiast wpływu cena biletu ani rodzaj wybranych linii lotniczych. Zadośćuczynienie pieniężne to nie jedyne świadczenie, na które mogą liczyć poszkodowani pasażerowie. Przewoźnik  po 2 godzinach opóźnienia powinien m.in. dostarczyć podróżnym jedzenie i napoje, a w określonych sytuacjach także zapewnić zakwaterowanie w hotelu.

Jak otrzymać odszkodowanie za lot?

W celu zgłoszenie reklamacji trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, w tym oczywiście bilet, ewentualnie paragony i wyciągi z konta. Należy również poprosić linię lotniczą, aby potwierdziła na piśmie, co faktycznie było powodem opóźnienia. Warto przy tym pamiętać, że dochodzenie roszczeń z tytułu feralnego lotu możliwe jest do sześciu lat wstecz.

Skuteczna egzekucja odszkodowania za opóźniony lot

Nie tylko przepisy UE nakładają na przewoźników określone obowiązki. Pasażerowie mają prawo do odszkodowania lub zwrotu pieniędzy za opóźniony czy odwołany samolot także w innych krajach. Możesz zgłosić się do nas, a my pomożemy Ci uzyskać należne świadczenie. Współpracujemy z doświadczonymi radcami i specjalistami z dziedziny prawa konsumenckiego i lotniczego. Mamy duże doświadczenie na rynku, a także możemy pochwalić się wieloma sukcesami. Dbamy o interesy naszych klientów, a wynagrodzenie pobieramy wyłącznie po pomyślnym zakończeniu sprawy. Skorzystaj z wyspecjalizowanych usług i ciesz się z odzyskanych pieniędzy.

Comments are closed.